Katecheza Dobrego Pasterza

Miejsce, które tworzymy jest placówką wyznaniową.

„Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże”. Mt 10, 13-16

        Naszą misją jest umożliwienie dzieciom praktyk religijnych mających na celu wzrastanie w wierze, budowanie świata wartości opartego na chrześcijańskiej wizji człowieka oraz Boga, jako Dobrego Pasterza dbającego o swoje owce. Małe dzieci mają w sobie potrzebę religijności i jak nikt inny w swojej prostocie wykazują zdolność do nawiązywania głębokiej relacji z Panem Bogiem. Są otwarte na przyjęcie daru Królestwa Niebieskiego. Twórczynie Katechezy Dobrego Pasterza opierając się niejako na tych słowach Chrystusa, kierują się postawą pełną szacunku i miłości. Słowa dr M. Montessorii: „Pomoż zrobić mi to samemu” uwidaczniają się w Katechezy Dobrego Pasterza.

Atrium.

        Atrium to coś pomiędzy salą dydaktyczną a kościołem. Jest to miejsce, w którym dziecko uczy się ciszy i modlitwy, które są potrzebne w uczestniczeniu w życiu Kościoła. Jest to miejsce, w którym dziecko może swobodnie przeżywać wiarę po swojemu, gdzie uwzględnia się jego potrzeby ruchu, dotyku, uczenia się wszystkimi zmysłami. Katecheza Dobrego Pasterza odbywa „atrium”, rozumianym jako przedsionek kościoła, w którym dziecku umożliwia się przygotowanie do uczestnictwa we mszy św., odkrywania tajemnic ukrytych w znakach liturgicznych oraz tekstach biblijnych. Atrium jest urządzone w taki sposób, by było przyjazne dzieciom, znajdują się w nim łatwo dostępne półki na których zgromadzone są materiały opracowane i wykonane zgodnie z zasadami Montessori. W przedszkolu Montessori, Atrium jest integralną częścią edukacji religijnej. Dzieci są zachęcane do swobodnej eksploracji i interakcji z materiałami dostępnymi w Atrium. Ta swobodna interakcja pozwala dzieciom na twórcze i głębokie odkrywanie nauk religijnych na własnych warunkach.

        Atrium jest dostosowane do możliwości poznawczych dzieci, aby móc poznawać Słowo Boże już od najmłodszych lat. Od ciszy, którą nasycona jest religijność pozwala się dzieciom płynnie przejść do kontemplacji, przygotowując do uczestnictwa w liturgii. Poprzez pracę własną dzieci mogą zagłębiać się w Boże tajemnice, a katecheta jest jedynie tym, który podprowadza dziecko, jednocześnie dając mu wolność i przestrzeń, którą wypełnia Bóg obecny w Słowie Bożym i liturgii.

Nasza Kapliczka.

        Jednym z ważniejszych miejsc w naszym przedszkolu Montessori jest Kaplica – specjalne miejsce dedykowane doświadczeniu duchowemu i zrozumieniu istoty wiary. Jest to przestrzeń, która umożliwia dzieciom bezpośredni kontakt z prawdziwymi przedmiotami liturgicznymi i pozwala na duchowe doświadczenie w kontekście Katechezy Dobrego Pasterza.

Nasza Kaplica to więcej niż tylko pomieszczenie – to święta przestrzeń, która jest integralną częścią edukacji religijnej w naszym przedszkolu. W Kaplicy znajdują się prawdziwe przedmioty liturgiczne, takie jak monstrancja, kielich, patena, czy krzyż, które dzieci mogą oglądać i dotykać. Znajduje się tam także całoroczna szopka Betlejemska, która pozwala dzieciom na głębsze zrozumienie historii narodzin Jezusa.

O Katechezie Dobrego Pasterza.

„W katechezie Dobrego Pasterza nie ma pośpiechu.”

Autorki Katechezy Dobrego Pasterza to Sofia Cavalletti i Gianna Gobbi. Wszystko rozpoczęło się w 1954, kiedy Gianna Gobbi poznała Sofię Cavalletti. Wspólnie rozpoczęły prace nad zbadaniem duchowości dziecka w celu udzielenia adekwatnej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób prowadzić formację religijną dziecka. Obie opracowały materiały katechetyczne „Io sono il buon Pastore” (Ja jestem dobrym Pasterzem) w formie podręczników dla dzieci i przewodników dla nauczycieli.

        Katecheza Dobrego Pasterza opiera się na obserwacji, że dziecko posiada swoje własne życie duchowe, które nieraz jest bogatsze od życia duchowego dorosłych. Dziecko ma swoistą otwartość na metafizykę, którą z biegiem lat może zatracić. Dowodzą tego liczne rozmowy z dziećmi oraz ich rysunki.
O doświadczeniu w pracy z dziećmi w Katechezie Dobrego Pasterza opowiada Sofia Cavalletti w swojej książce Potencjał duchowy dziecka. 

        Katecheza Dobrego Pasterza to unikalna forma edukacji religijnej, która odnosi się do duchowej formacji dzieci, począwszy od najmłodszych lat. Skoncentrowana na skupieniu i medytacji, Katecheza Dobrego Pasterza korzysta z bogatych zasobów pedagogicznych, które pomagają dzieciom odkrywać i rozumieć nauki Kościoła na głębszym, bardziej osobistym poziomie. Katecheza Dobrego Pasterza to metoda, która respektuje naturalne tempo rozwoju dziecka. Jest to katecheza oparta na słuchaniu Słowa Bożego i kontemplacji. Dzieci uczestniczą w interaktywnych prezentacjach biblijnych historii, używając specjalnie przygotowanych materiałów, które pomagają im zrozumieć i zinternalizować przekazywane treści. Dzieci mają też możliwość swobodnej pracy z materiałami, co pozwala im na głębsze przyswojenie treści.

        Metoda ta sprzyja rozwojowi duchowemu dzieci, pomagając im zrozumieć, że są one kochane przez Boga i mają z Nim osobistą relację. Katecheza Dobrego Pasterza pozwala dzieciom na osobiste doświadczenie Boga poprzez interaktywne, angażujące zadania. Dzieci uczą się także wartości takich jak szacunek, współpraca, cierpliwość, a także rozwijają zdolności do słuchania i kontemplacji. Katecheza Dobrego Pasterza promuje rozwój osobisty i duchowy, stawiając na szacunek dla indywidualnego tempa rozwoju każdego dziecka.